Stosowanie kompresjoterapii
Czym jest kompresjoterapia?
Kompresjoterapia jest jedną z metod małoinwazyjnego leczenia chorób żył. Jest to uznana oraz bardzo skteczna metoda zapobiegania i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęku limfatycznego i zakrzepicy żylnej.
Polega ona na stosowaniu wyrobów kompresyjnych/uciskowych na kończyn dolne, takich jak: pończochy, podkolanówki, rajstopy, a nawet legginsy uciskowe. Ma to na celu zminimalizowanie zastoju krwi oraz chłonki w naczyniach. Usprawnienie procesu odpływu krwi żylnej oraz chłonki powoduje zmniejszenie obrzęków, a także zapobiega następstwom zastoju żylnego i limfatycznego.
Kompresjoterapia zalecana jest we wszystkich stadiach niewydolności żylnej, ponieważ znacząco wpływa na zahamowanie postępowania choroby oraz łagodzi dolegliwości z nią związane.
Kto powinien skorzystać z kompresjoterapii?
Kompresjoterapię zaleca się pacjentom, którzy wykazują objawy kliniczne niewydolności żylnej, ale zalecana jest również w przypadku kiedy objawy kliniczne nie występują. Terapia uciskowa stosowana jest obowiązkowo po zabiegach naczyniowych, takich jak: skleroterapia, ablacja laserowa EVLT, flebpgriff oraz miniflebektomia. Osoby narażone na długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej ( np. praca, podróże samolotem) również powinny stosować wyroby kompresyjne.
Wskazania
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do kompresjoterapii są obecne ostre stany zapalne skóry i tkanki podskórnej oraz zaburzenia krążenia tętniczego.
Rodzaje kompresjoterapii
Wyróżniamy cztery klasy ucisku, w których dostępne są wyroby kompresyjne. Klasa ucisku danego wyrobu uciskowego zawsze powinna być dobrana przez lekarza. Takie wyroby dobiera się na wymiar indywidualnie dla każdego pacjenta.
Skuteczność stosowania kompresjoterapii
Terapia uciskowa jest skuteczna tylko wtedy, gdy poprzez dobrze dobrany ucisk wytwarza odpowiednie ciśnienie w naczyniach. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się kompresję od 10 mmHg do 50 mmHg. Ważnym czynnikiem jest gradacja ucisku, kompresja powinna być dobrana w taki sposób, aby wywierać najsilniejszy ucisk w okolicy kostki, stopniowo zmniejszający się w kierunku pachwiny.
Czytaj także: